COVID-19 NOTICE: There's a strong possibility this event has been postponed. Please visit the Nardis Jazz Club website for more information.

Yinon Muallem & Rast Ensemble at Nardis Jazz Club

Tasdemir Asan uploaded this event on January 13, 2013

Where

Nardis Jazz Club
Kuledibi Sokak, No.14 Galata
Istanbul
Map
90-212-2446327

When

Mon, January 28, 2013
21:30-00:30

Get Ticket

$35TL

Save the date!

Sign in to save this event

Musicians

About

Yinon Muallem & Rast Ensemble
Yinon Muallem (perc, vo), Cenk Erdoğan (g), Hakan Gürbüz (b, vo), Selim Koytak (ud), Baran Volkan Kaya (clt). Konuk; Sumru Ağıryürüyen (vo).
Vurmalı çalgılar ustası ve besteci Yinon Muallem, son albümü “Nefes” ve önceki albümlerinden parçalara yervereceği konserinde, Türk ve Yahudi müziklerinin yanısıra dünya müziklerinden örnekler sunacak.
Yinon Muallem, besteciliği ve perküsyon çalışından gelen zengin deneyimlerini müziğinde ustaca birleştirmektedir. Farklı müzik türlerinin ritim ve melodilerini bir arada ustaca sentezlediği müziği; Geleneksel Türk, Sufi, çingene, Klezmer, Balkan ve Hint müziklerinin etkilerini taşır. Yinon Muallem, 1968 yılında İsrail’de doğmustur. Ailesi Irak kökenlidir. Müzikal kariyerine Latin perküsyon enstrümanlarını çalarak başlamıştır. Zaman içerisinde ilgisi Orta Doğu müziğine yönelmiş, bir anlamda ailesinin Irak’a uzanan köklerinden ilham almıştır. Darbuka, def, bendir, İran zarbı gibi Orta Doğu ve Türk perküsyon enstrümanları ile kanjira ve gatham gibi Güney Hindistan enstrümanlarında kendine özgü bir stil geliştirmiş ve bu stili müziğine yansıtmıştır. Yinon, Israilli perküsyon ustası Zohar Fresco, İranlı perküsyon ustaları Djamechid Chemirani ve Pejman Hadadi ile Güney Hindistanlı perküsyon ustaları Ganesh Kumar ve Subash Chandran’dan ilham almıştır....

read more

About Yinon Muallem
Articles | Calendar | Discography | Photos | SHOP | More...

All About Jazz needs your support

Donate
All About Jazz & Jazz Near You were built to promote jazz music: both recorded albums and live events. We rely primarily on venues, festivals and musicians to promote their events through our platform. With club closures, limited reopenings and an uncertain future, we've pivoted our platform to collect, promote and broadcast livestream concerts to support our jazz musician friends. This is a significant but neccesary step that will help musicians and venues now, and in the future. You can help offset the cost of this essential undertaking by making a donation today. In return, we'll deliver an ad-free experience (which includes hiding the sticky footer ad). Thank you!

Get more of a good thing

Our weekly newsletter highlights our top stories and includes your local jazz events calendar.