Jazz Near You

Istanbul Home » Calendar » Event

Onder Focan's "swing a la Turc" at Nardis Jazz Club

Where

Nardis Jazz Club
Kuledibi Sokak, No.14 Galata
Istanbul
90-212-2446327

When

Mon, September 8, 2014
21:30

Add to Calendar 2014-09-08 21:30 2014-09-08 Onder Focan's "swing a la Turc" at Nardis Jazz Club 8 Eylül / Sept. 2014 P.tesi (21:30-00:30)
Önder Focan’s – Swing A La Turc
Şenova Ülker (tp), Şenol Filiz (ney), Önder Focan (g), Erdal Akyol (b), Ferit Odman (d).
Tüm diğer sanat dalları gibi caz müziği de bir ifade aracıdır. Bu bağlamda öznellik içerdiği caz sadece “standartlar” gibi belirli repertuar içinde düşünülecek bir müzik türü değildir. Repertuar herhangi bir kaynak olabilir; besteler gibi veya başka türden parçaların caz ifade tarzında yorumlanması gibi. Zaten caz standartlarının da orijinal halleri popüler müzik değil midir?
Daha önceki çalışmalarımızda Türk bestelerini caz disiplininde yorumlamıştık. Buradaki ana yaklaşım melodinin yerel olmasına karşın armonizasyon ve form üzerine doğaçlama ile caz disiplinine sadık yorumlar olmuştur. Swing a la Turc projesinde de aynı yaklaşımda bulunmaktayız. Bu projenin farkı, otantik Türk müziği enstrümanı olan “ney”in de yer alması olmuştur. Projede parçaların çoğu Türk Sanat Müziği kökenlidir. Türk Sanat Müziği kaynaklı olmayan parçalar ise “Lal”, “Karlı Kayın Ormanı”, “Sen” gibi her zaman beğendiğimiz, huzur ve derin müzikal keyif aldığımız, yıllardır genel beğeni de bulmuş, ünlü ve güzel eserlerdir”.
Giriş 35.-TL, Öğrenci: 20 TL

***
Jazz is a means of expression just like any form of art and in this context of subjectivity should not be taken as a limited repertoire of “standards”. Its domain can include any source, be it compositions or unrelated genres being interpreted in the jazz style of expression. In fact, you’d be surprised how many jazz standards have their origins in popular compositions.
In the past we interpreted Turkish compositions within the discipline of jazz. When we did this our principal approach has been improvisation of form and harmony within the discipline of jazz while maintaining loyalty to the basic local melodies. We take the same route in the “Swing a la Turc” project, the only difference being the inclusion of “ney”, an instrument of Turkish music.
Many of the project’s participants are performers of Turkish music. Compositions which do not have their origins in Turkish music –such as “Lal”, “Karlı Kayın Ormanı” and “Sen” – are acclaimed, much liked and widely enjoyed traditional Turkish tunes.
Music Charge: 35 TL
Nardis Jazz Club, Kuledibi Sokak, No.14 Galata false MM/DD/YYYY

Tickets

35 TRY

Musicians

Onder Focan
Senova Ulker
Senova Ulker
trumpet
Berke Ozgumus

About

8 Eylül / Sept. 2014 P.tesi (21:30-00:30)
Önder Focan’s – Swing A La Turc
Şenova Ülker (tp), Şenol Filiz (ney), Önder Focan (g), Erdal Akyol (b), Ferit Odman (d).
Tüm diğer sanat dalları gibi caz müziği de bir ifade aracıdır. Bu bağlamda öznellik içerdiği caz sadece “standartlar” gibi belirli repertuar içinde düşünülecek bir müzik türü değildir. Repertuar herhangi bir kaynak olabilir; besteler gibi veya başka türden parçaların caz ifade tarzında yorumlanması gibi. Zaten caz standartlarının da orijinal halleri popüler müzik değil midir?...

read more

Tasdemir Asan uploaded this event on August 6, 2014