Jazz Near You

Istanbul Home » Calendar » Event

Sean Nowell "Kung Fu Masters: Istanbul Edition" at Nardis Jazz Club

Where

Nardis Jazz Club
Kuledibi Sokak, No.14 Galata
Istanbul
90-212-2446327

When

Thu, February 7, 2013
21:30-00:30

Add to Calendar 2013-02-07 21:30-00:30 2013-02-07 Sean Nowell "Kung Fu Masters: Istanbul Edition" at Nardis Jazz Club Sean Nowell “Kung Fu Masters: Istanbul Edition”
Sean Nowell (ts, comp), Tamer Temel (ss), Bulut Gülen (tb), Ercüment Orkut (keyb), Alper Yılmaz (b), Ekin Cengizkan (d).
İnsanlığı caz, funk, dövüş sanatları, breakdance, video uygulamaları ile bir araya getirmeyi amaçlayan bir şov ile bir araya getirmeyi amaçlayan proje bir ‘Celebration of Sonic and Physical Movement’ eseri. Şovlarında videolar, sıkı bir yedi kişilik jazz/funk grubu, atletik dansçılar ve Taekwondo’dan Wushu’ya kadar farklı tarzları sergileyen dövüş sanatçıları ile insanın farklı yaratıcı şekillerle kendini nasıl ifade edebildiğini gözler önüne seriyorlar.
‘Kung-fu’ Çince’de ‘çalışmak, öğrenmek ve sabır, efor, zaman isteyen bir çalışma’ anlamına geliyor. Bu şovun amacı da aynı. Saksofon Kung-Fu, Breakdance Kung-Fu, Klavye Kung-Fu, Electrik Bas Kung-Fu. Aslında hepsinde uzmanlaşmak aynı meşakatli süreci istiyor.
Tenor saksofoncu, besteci ve stüdyo müzisyeni olan Sean Nowell blues, gospel, caz ve funk içinde büyüdü. ‘Bond Street Theater’in müzikal direktörü olarak tüm dünyada konserler verdi ve bu grupta yer alan dansçılar, aktörler, ressamlar, ip cambazları, akrobatlar ile Çin, Bulgaristan, Kosova, Makedonya, Bosna Hersek, Sırbistan, Romanya, Türkiye, Fransa, Almanya, Macaristan, Hollanda, Belçika, Kolombiya, Venezuela, Singapur ve A.B.D’de gösteriler sundu. Kosova’da farklı etnik ve dini grupların bir araya getirilmesi amacıyla müzik ve tiyatro çalışmalarında bulundu ve A.B.D.’yi Sanat Elçisi olarak temsil ederek Türkiye’de turneler yaptı. Nowell yerel müzikler ve müzisyenler ile sosyal ve sanatsal fikir alışverişinde bulunarak caz vasıtasıyla insanlara her türlü sınırı ortadan kaldırarak iyilik, doğruluk ve kardeşliği hatırlatıyor.
Giriş: 35 TL, Öğrenci: 20 TL

***

Our goal is to unite humanity through positive expressions of the human spirit by combining Martial Arts, Jazz/Funk Music, Breakdancing, and Video Projection into a family friendly show that is a Celebration of Sonic and Physical Movement. We utilize cutting edge Video Artistry, a top notch 7 piece Jazz/Funk Band, incredibly athletic Breakdancers, and extraordinary Martial Artists ranging from Taekwondo to Wushu to showcase the similarities of human creative expression through these four different art forms simultaneously. Eventually this show will tour the world featuring local Breakdancers and Kung-Fu artists celebrating the similarities of our different cultures and facilitating true cultural exchange.

Kung-fu/Kungfu or Gung fu/Gongfu is a Chinese term referring to any study, learning, or practice that requires patience, energy, and time to complete. That’s the whole point of my show. Saxophone Kung-Fu, Breakdance Kung-Fu, Keyboard Kung-Fu, Capoiera Kung-Fu, Electric Bass Kung-Fu. It’s all a similar process of learning, patience, and unrelenting energy. I’ve truly done my best to combine my life experiences thus far to create the most solid A.D.D. fueled interactive entertainment possible. It’s back to back tunes with video segues by Bruce Lee speaking about creativity, human potential and the study of craft. You know, really beautiful and positive stuff….

About the Composer:
Sean Nowell is a tenor saxophonist, composer, and recording artist steeped in the traditions of blues, gospel, jazz and funk. He’s toured the world as the musical director for Bond Street Theater performing humanitarian outreach / conflict resolution theater and has collaborated with dancers, actors, painters, stilt walkers, and acrobats on tours of China, Bulgaria, Kosovo, Macedonia, Bosnia, Serbia, Romania, Turkey, France, Germany, Hungary, Holland, Belgium, Colombia, Venezuela, Singapore and the United States. He’s participated in helping unite clashing religious and ethnic groups through music and theater in Kosovo and toured as an Artistic Ambassador for the US State Department in Turkey. By exchanging social and artistic ideas with local artists, by learning the folk music of the regions, and then by incorporating the authentic experience into his compositional and improvisational style, his goal is to cross social and political boarders to spread goodness, truth, and brotherhood through Jazz Music.
Music Charge: 35 TL
Nardis Jazz Club, Kuledibi Sokak, No.14 Galata false MM/DD/YYYY

Tickets

$35TL
2

Musicians

Sean Nowell
Sean Nowell
sax, tenor
Tamer Temel
Tamer Temel
saxophone

About

Sean Nowell “Kung Fu Masters: Istanbul Edition”
Sean Nowell (ts, comp), Tamer Temel (ss), Bulut Gülen (tb), Ercüment Orkut (keyb), Alper Yılmaz (b), Ekin Cengizkan (d).
İnsanlığı caz, funk, dövüş sanatları, breakdance, video uygulamaları ile bir araya getirmeyi amaçlayan bir şov ile bir araya getirmeyi amaçlayan proje bir ‘Celebration of Sonic and Physical Movement’ eseri. Şovlarında videolar, sıkı bir yedi kişilik jazz/funk grubu, atletik dansçılar ve Taekwondo’dan Wushu’ya kadar farklı tarzları sergileyen dövüş sanatçıları ile insanın farklı yaratıcı şekillerle kendini nasıl ifade edebildiğini gözler önüne seriyorlar....

read more

Tasdemir Asan uploaded this event on January 30, 2013